Erkek çocuklarda tuvalet terbiyesi nasıl olmalı?

Tuvalet eğitimi konusundaki tavsiyeler genelde kız ve erkek çocuklar için eşit derecede geçerli olsa da, erkek çocuklara tuvalet terbiyesi verirken dikkat etmeniz gereken bir iki hassas nokta var. İşte, erkek çocuklara en kolay şekilde tuvalet terbiyesi vermenin yolları:

1- Sabırlı davranın… Söylemesi kolay, yapması zor işlerden biri de çocuk yetiştirirken sürekli sabırlı davranmak. Tuvalet terbiyesi söz konusu olduğunda çocuğunuzu bu konuda sıkboğaz etmek yerine, sinyallerin onun tarafından gelmesini bekleyin. Genelde çocuklar 2-3 yaşlarında bu sinyalleri vermeye başlar. Çişi ya da kakası geldiği zaman size haber veriyorsa, çişini daha uzun süre tutabiliyorsa ya da abisinin, babasının giydiği ‘büyük donlarını’ giymek istiyorsa, bezden kurtulma zamanı gelmiş demektir.

2- Ayakta mı, oturarak mı? Erkek çocuklarına klozete oturarak çiş yapmayı öğretmeye başlayın. Daha sonra konuya iyice hakim olduğu zaman, ayakta çiş yapmasını öğrenebilirler. Ayakta çiş yaparken, oturarak yapmaya nazaran etrafı daha çok kirletebilirler. İşi iyice garantiye almak için, ilk günlerde çocuğunuzu klozete ters oturtabilirsiniz. Böylece çişinin tamamı tuvaletin içine isabet edecektir.

3- Büyük çocukları örnek alsın. Etrafındaki büyük erkek çocukları ayakta çiş yaparken görürse, oğlunuz bu işe daha çabuk ısınacaktır. Babasını da tuvalette izlemesine müsaade etmelisiniz.

4- Nişan almayı öğretin. Tuvalet eğitimine biraz eğlence katmaya ne dersiniz? Çocuğunuza ayakta durup çiş yapmayı öğretirken tuvaletin içine birkaç tane yuvarlak kahvaltı gevreği ya da sifon çekildiği zaman akıp gitmeyecek bir pinpon topu atabilirsiniz. Çocuğunuz bunlara nişan alabilir ve çişini yaparken eğlenebilir.

5- Yaz günlerini tercih edin. Tuvalet eğitimin başlarında çocuğunuzu sık sık yıkamak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle bu işi sıcak yaz günlerinde yapmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca özel bahçeniz varsa, bir ağacın altını benimseyip çocuğunuzu çiş için orada da eğitebilirsiniz.

6- Çocuğunuzu ödül sistemi ile motive edin. Bu noktada ödül sistemi çok işinize yaracak. Çocuğunuzu sık sık motive etmelisiniz. Ona çişini ya da kakasını tuvalete yaptığı zaman ufak hediyeler verebilirsiniz. Tuvalet vaktine özel oyuncaklar, kitaplar ve oyunlar ayırabilirsiniz. Çocuğunuz tuvalete iyice alıştıktan sonra bu ödüllerin sıklığını gitgide azaltabilirsiniz.